Wiele krajów arabskich, w których religią państwową jest islam, jest jednocześnie popularnymi kierunkami turystycznymi, również wśród Polaków. Osoby, które tam już bywały wiedzą, że religia ta jest niezwykle restrykcyjna. Szczególnie w okresie Ramadanu, czyli świętego miesiąca islamu.

Zasady Ramadanu

Ramadan w 2017 roku będzie trwał od 27 maja do 25 czerwca. Jest to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego, w którym miało miejsce objawienie Koranu. To właśnie ten fakt jest czczony trakcie ramadanu poprzez post.

Post w czasie ramadanu polega na tym, że od świtu do zmierzchu nie wolno jeść, pić napojów, palić tytoniu, używać kosmetyków oraz uprawiać seksu. Zakazy te dotyczą osób powyżej 10 roku życia. Posiłki spożywa się przed świtem i po zachodzie słońca

Ramadan trzeba respektować

Ramadan jest przez wyznawców islamu ściśle respektowany. A jak to jest z turystami? Wszak wiele krajów islamskich opiera swoją gospodarkę na turystyce. Na czele jest oczywiście Egipt, ale i inne kraje jak Tunezja, Turcja czy ostatnio coraz więcej krajów nad Zatoką Perską jest celem turystycznych przyjazdów.

Jeśli chodzi o hotele czy ośrodki wczasowe to są one z reguły wykluczone z ramadanu. Turyści nie muszą w nich przestrzegać zasad islamskiego postu. O każdej porze dnia dostaną posiłek, mogą spożywać alkohol itd.

Inaczej ma się sprawa z miejscami publicznym. Tam warto, a nawet trzeba, uszanować miejscowe zwyczaje. A więc podobnie, jak tubylcy, turyści powinni powstrzymać się od publicznego wykonywania czynności zabronionych. W szczególnie restrykcyjnych krajach, złamanie ramadanu może zakończyć się aresztem lub karą finansową. Do akcji może wkroczyć policja.

Poza samymi obostrzeniami wynikającymi z ramadanu, w krajach arabskich warto uszanować zasady dotyczące ubioru. Oczywiście, podobnie jak i w przypadku świętego miesiąca, zasady te nie dotyczą hoteli, basenów, plaż czy kurortów.

Profesjonalne biuro podróży przy zakupie wycieczki zazwyczaj informuje turystów o szczególnych warunkach pod tym względem, zwłaszcza w miejscu, do którego turyści wyjeżdżają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here