Utrata paszportu w czasie pobytu za granicami Polski może przytrafić się każdemu. Zdarza się go po prostu zgubić, ale za granicą też nietrudno o kradzież. Gdy już się trafi taka sytuacja, że paszport zaginie, nie trzeba wpadać w panikę. Na pewno nie grozi za to więzienie, kara, ani nie zostanie się uziemionym w obcym kraju. Trzeba za to na spokojnie podjąć pewne kroki, zależne od kraju, w którym się znajdujemy. W pierwszej kolejności warto udać się na policję. Szczególnie, gdy nie wiemy czy paszport zgubiliśmy czy nam skradziono. Jeśli doszło do kradzieży policja może wiedzieć, gdzie można go szukać.

Utrata paszportu w krajach EU

W krajach Unii Europejskiej posiadanie paszportu nie jest obowiązkowe. Dlatego nawet bez niego przejedziemy przez granicę. Szczególnie, gdy mamy inny dowód tożsamości, jak dowód osobisty czy prawo jazdy.

Inne kraje

Gdy jesteśmy w innym kraju, trzeba udać się do polskiej ambasady lub konsulatu (warto wcześniej znać ich lokalizacje) i zgłosić fakt zaginięcia dokumentu. Można wyrobić albo paszport tymczasowy, albo stały. Ten pierwszy pozwoli na powrót do kraju, ale już na niego z kraju ponownie nie wyjedziemy. Paszport stały jest takim samym dokumentem, jaki został zgubiony. Do wyrobienia nowego paszportu potrzebne będą dwa zdjęcia oraz dokumenty potwierdzające tożsamość i polskie obywatelstwo. Gdy ich nie mamy, poświadczyć te dane może ktoś bliski lub np. przedstawiciel biura podróży. W kraju bez polskiej placówki warto odwiedzić placówkę innego kraju UE, gdzie dostaniemy Europejski Dokument Podróży.

Warto zrobić przed podróżą

Jak mówi znane powiedzenie, przezorny zawsze ubezpieczony. Choć nie sposób całkowicie wykluczyć możliwości utraty rzeczy osobistych, można się na tę okoliczność przygotować. Warto wykonać ksero lub skan najjawniejszych stron paszportu, z danymi i zdjęciem. W pewnych sytuacjach mogą się okazać pomocne dla potwierdzenia danych osobowych. Aby ograniczyć możliwość utraty paszportu warto nosić go przy sobie, a gdy nie jest możliwe zdeponować w hotelowym sejfie, jeśli oferuje taką możliwość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here