Wycieczka do Krakowa to bez wątpienia świetny pomysł. Co jednak jeśli podwawelski gród jest już nam dobrze znamy albo przerażają nas tłumy turystów na Starym Mieście? Dobry rozwiązaniem będzie wtedy podróż po Małopolsce, która ma wiele do zaoferowania spragnionym rozrywki turystom. Coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy kultury, sztuki i historii.

Szybko i wygodnie

Powiedzmy sobie szczerze: transport publiczny w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Rozkłady jazdy często przygotowuje się pod kątem mieszkańców dojeżdżających do pracy, a wiele kursów jest opóźnionych. Jeśli więc chcemy wybrać się na dłuższą wycieczką poza miasto, musimy ograniczyć się do jednej lub dwóch atrakcji dziennie. Problem ten znika gdy zdecydujemy się na wynajem samochodu. Dzięki temu będziemy mogli komfortowo i szybko podróżować po małopolskich drogach, w krótszym czasie zwiedzimy więcej i intensywniej. Dodatkowo zwiększy się nasz zasięg – będziemy mogli dojechać do bardziej oddalonych i mniej znanych miejscowości.

Na co zwrócić uwagę?

Wynajem aut w Krakowie jest dość prosty i stosunkowo powszechny. Na terenie miasta działa kilka firm z interesującymi ofertami. Większość z nich oferuje możliwość wypożyczenia samochodu już na lotnisku, jednak jeśli chcemy, możemy skorzystać z usługi dostarczenia pojazdu pod wskazany adres. Podobnie jest również w przypadku zwrotu auta, warto jednak od razu zaplanować miejsce, w którym będziemy chcieli to zrobić. Może się bowiem okazać, że punkt zwrotu znajduje się blisko naszego hotelu i nie ma sensu wnosić dodatkowych opłat.

Praktycznie każda wypożyczalnia samochodów w Krakowie stara się do minimum uprościć formalności. Najczęściej do zawarcia umowy wystarczy jedynie prawo jazdy i dowód osobisty (lub paszport). W przypadku wynajmu z wyprzedzeniem mniejszym niż 24 godziny niekiedy pobiera się dodatkową zaliczkę. Pamiętajmy również, że samochód należy zwrócić z pełnym bakiem. Auto powinno zostać umyte, w przeciwnym wypadku wynajmujący doliczy dodatkową opłatę.

Uwaga! Zawsze warto wykupić ubezpieczenie samochodu. Nie są to wysokie opłaty, a trzeba pamiętać że stan dróg w Małopolsce jest różny. Dodatkowo kradzieże samochodów w Krakowie (zwłaszcza w sezonie) nie należą do rzadkości.

Gdzie warto pojechać?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wynajem samochodu w Krakowie to czas najwyższy zaplanować wycieczkę po Małopolsce. Co zatem będziemy mogli zobaczyć?

  • dawny obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau – jedyny obóz zagłady wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położony ok. 70 kilometrów od Krakowa.
  • zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy i pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej – kolejny zabytek na liście UNESCO. Niezwykły, manierystyczny klasztor z zespołem kaplic rozsianych po okolicznych wzgórzach.
  • drewniane kościoły południowej Małopolski – sześć drewnianych świątyń, których nie zobaczymy bez samochodu! Najpiękniejsza z nich (Dębno Podhalańskie) pokryta jest średniowiecznymi freskami. Odległość od Krakowa ok. 100 kilometrów.
  • średniowieczne zamki w Babicach i w Rudnie – dwie średniowiecze fortece zachowane w formie trwałej ruiny, trudno dostępne bez samochodu. Odległość ok. 30 kilometrów od Krakowa.
  • kopalnie soli w Wieliczce i w Bochni – kolejne obiekty z listy UNESCO, świat sztolni i prawdziwych dzieł sztuki ukrytych pod ziemią.

Jak widać Małopolska kusi turystów interesującymi zabytkami i popularnymi atrakcjami. Jeśli jednak nie dysponujemy samochodem dostęp do tych obiektów może być bardzo utrudniony. Dla przykładu: dojazd do zamku Tenczyn jest praktycznie niemożliwy, a najbliższa stacja kolejowa znajduje się pięć kilometrów od zabytku. Podobnie jest z pięknymi kościołami w Haczowej czy Sękowej. Jeśli więc kusi nas myśl o wyprawie w Małopolski interior, wynajem samochodu będzie najlepszym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here