Kto pomógł Polsce podczas 2 wojny światowej?

Kto pomógł Polsce podczas 2 wojny światowej?

W czasie II wojny światowej Polska była jednym z najbardziej dotkniętych państw. Agresja niemiecka i sowiecka w 1939 roku doprowadziła do podziału kraju i brutalnej okupacji. Pomimo tych trudnych warunków, wiele krajów i organizacji udzieliło wsparcia Polsce w jej walce przeciwko nazistowskim i komunistycznym najeźdźcom.

Wielka Brytania

Wielka Brytania była jednym z głównych sojuszników Polski podczas wojny. Po agresji niemieckiej na Polskę, Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom. Brytyjska Royal Air Force (RAF) odegrała kluczową rolę w bitwie o Anglię, broniąc kraju przed niemieckimi nalotami. Wielka Brytania również utworzyła Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, które wzięły udział w wielu kampaniach wojennych, w tym w bitwie o Monte Cassino.

Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone udzieliły znacznego wsparcia Polsce podczas wojny. Prezydent Franklin D. Roosevelt był zdecydowanym zwolennikiem polskiej sprawy i potępił agresję niemiecką na Polskę. Stany Zjednoczone dostarczały Polsce broń, amunicję i inne zaopatrzenie w ramach programu Lend-Lease Act. Ponadto, polskie siły zbrojne na Zachodzie walczyły u boku amerykańskich wojsk w kampanii włoskiej.

Związek Radziecki

Mimo że Związek Radziecki dokonał agresji na Polskę w 1939 roku, to w późniejszym okresie udzielił pewnego wsparcia polskiemu ruchowi oporu. Armia Krajowa, największa polska organizacja podziemna, otrzymywała pewne zaopatrzenie od sowieckiego wywiadu. Ponadto, polscy żołnierze walczyli u boku Armii Czerwonej w bitwie pod Moskwą i pod Stalingradem.

Francja

Francja również udzieliła wsparcia Polsce podczas wojny. Po kapitulacji Francji w 1940 roku, wielu polskich żołnierzy, którzy walczyli w kampanii francuskiej, znalazło się w obozach internowania. Jednakże, wielu z nich zdołało uciec i dołączyć do sił alianckich, kontynuując walkę przeciwko nazistom.

Inne kraje i organizacje

Wiele innych krajów i organizacji udzieliło wsparcia Polsce podczas II wojny światowej. Wśród nich znajdowały się m.in. Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Norwegia, Holandia, Belgia, Czechosłowacja, Szwecja, Szwajcaria i wiele innych. Organizacje takie jak Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Liga Narodów również angażowały się w pomoc dla polskich uchodźców i ofiar wojny.

Podsumowanie

Podczas II wojny światowej Polska otrzymała wsparcie wielu krajów i organizacji. Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Związek Radziecki i Francja były głównymi sojusznikami Polski. Jednakże, wiele innych państw i organizacji również udzieliło pomocy, pokazując solidarność z polskim narodem w jego walce przeciwko okupantom. Dzięki temu wsparciu Polska mogła przetrwać trudne czasy wojny i odegrać ważną rolę w ostatecznym zwycięstwie nad nazizmem i komunizmem.

Podczas II wojny światowej Polsce pomogły różne kraje, w tym Wielka Brytania, Francja, Stany Zjednoczone, Związek Radziecki oraz wiele innych.

Link do strony: https://www.republikadzieci.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here