Turyści dzielą się na dwie zasadnicze grupy. Tych, którzy lubią jeździć indywidualnie i samemu organizować sobie wypoczynek oraz tych, którzy wolą organizację zlecić biurom podróży. Choć wydawać by się mogło, że biuro podróży wszystko zorganizuje perfekcyjnie i lepiej, to nierzadko słyszy się, że klienci są zawiedzeni, a nawet muszą opuszczać kurorty, gdy touroperator nie zapłacił za hotel. Jak zatem kupować wycieczki i wczasy, aby ustrzec się przykrych niespodzianek i wrócić wypoczętym, a nie zawiedzionym?

Które biuro wybrać?

Na to niestety nie ma idealnej odpowiedzi. Lepiej jednak wybierać spośród biur dużych, o ugruntowanej pozycji, z usług którego skorzystało już wielu turystów. Wskazówką co do jakości biura może być jego przynależność do Polskiej Izby Turystyki lub innych tego typu organizacji.

Cena i to, co w cenie

Cena nie może być wyznacznikiem jakości wycieczki. Niska cena w jednym biurze może po prostu oznaczać mniej atrakcji, niż ta sama wycieczka w innym. Tak więc, poza ceną warto dokładnie sprawdzić program wycieczki oraz jeszcze dokładniej to, co jest wliczone w cenę. Może się pokazać bowiem, że do taniej wycieczki trzeba będzie dopłacać na miejscu, choćby za wyżywienie.

Kiedy jechać?

W wiele miejsc warto pojechać, gdy na miejscu dzieje się coś wyjątkowego, np. karnawał w Wenecji, ale z reguły wtedy koszty są większe. Nie każdy też lubi tłumy i woli udać się na urlop poza sezonem. W drugą stronę też nie ma co przesadzać. Bardzo tania wycieczka poza sezonem może oznaczać, że na miejscu jest akurat pora suszy, tropikalnych opadów lub panują inne niedogodności.

Nocleg

Warto dokładnie przyjrzeć się ofercie noclegowej. Spędzimy wszak tam wiele czasu, a wypoczynek jest niezwykle istotny. Warto pamiętać, że dana liczba gwiazdek nie wszędzie oznacza to samo, a reklamy hoteli zazwyczaj są przejaskrawione. Warto też znać odległość hotelu od największych lokalnych atrakcji oraz to, za jakie dodatkowe usługi należy płacić, ac o jest wliczone w cenę.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem oraz poczytać opinie innych turystów, zarówno na temat biura podróży, hotelu i realów danego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here