Turcja plasuje się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków na wakacje. Co najlepiej zwiedzić w trakcie upragnionego urlopu? Przedstawiamy 7 miejsc, które trzeba zobaczyć w czasie pobytu w Turcji!

Wygrzewanie się na plaży i korzystanie z uroków formuły All Inclusive w hotelu wysokiej klasy to dla wielu synonim wyjazdów na wakacje w Turcji. Trzeba jednak pamiętać, że poza świetnie przygotowanym zapleczem turystycznym Turcja to również kraj z fascynującą historią, kulturą i przyrodą. Warto poświęcić więc część urlopu na zwiedzanie i odkrywanie najciekawszych atrakcji. Dowiedz się, które z miejsc trzeba zobaczyć na wakacjach w Turcji.

Stambuł

Stambuł

Stambuł (tur. İstanbul) uznawany jest za prawdziwe serce Turcji. Jest to największe miasto w kraju. Wyróżnia się wyjątkowym położeniem – na dwóch kontynentach. Kolejną zaletą Stambułu jest licząca ok. 2500 lat historia. Dzięki temu w mieście znajdują się setki, o ile nie tysiące zabytkowych miejsc. Spośród nich na liście tych, których nie można pominąć powinny znaleźć się: świątynia Hagia Sophia, imponujący Błękitny Meczet, pałac sułtański Topkapi, Meczet Sulejmana, pozostałości po hipodromie oraz słynny Wielki Bazar. Warto również wybrać się w rejs po cieśninie Bosfor oraz pójść na spacer wzdłuż wybrzeża, np. do uwielbianego przez wędkarzy mostu Galata.

Kapadocja

Kapadocja

Kapadocja to legendarna kraina, położona w centralnej Turcji. Jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na całym świecie. Słynie m.in. z powulkanicznych, tufowych dolin, jaskiń zamieszkiwanych niegdyś przez ludzi oraz wykutych w skałach świątyń. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Kapadocji? Przede wszystkim: Dolinę Wyobraźni; Dolinę Gołębi; Paşabaği (zwaną Doliną Mnichów); Göreme, czyli Park Narodowy z Goreme Open Air Museum obejmującym ponad 300 kościołów bizantyjskich, a także miasto i dolinę o tej samej nazwie; miasteczko Uçhisar z imponującą skalną cytadelą i słynnymi wykutymi w kamieniu hotelami. Z miasta Göreme o wschodzie słońca startują loty balonami. Koszt lotu jest wysoki, ale wrażenia naprawdę niezapomniane!

Efez

Efez

W Efezie znajdziemy znakomicie zachowane pozostałości po starożytnym mieście. Założone ok. 3000 lat p.n.e, było bardzo ważnym ośrodkiem handlowym, kulturalnym i religijnym – z jednej strony miejscem kultu bogini płodności Cybele, z drugiej zaś ośrodkiem rozwoju chrześcijaństwa (przebywał tu m.in. św. Paweł oraz Jan Ewangelista). Według badaczy w starożytnym Efezie mogło żyło nawet 100 000 osób! Pozostałości miasta w 2015 roku wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych zabytków znajdujących się w Efezie należą: świątynia Artemidy (jeden z 7 cudów starożytnego świata), imponująca biblioteka Celsusa, wielki antyczny amfiteatr, agory, liczne świątynie i łaźnie.

Pamukkale

Pamukkale i Hierapolis

Pamukkale to niezwykły cud natury, a także jedno z najstarszych uzdrowisk na świecie. Swoją nazwę tłumaczoną jako „Bawełniany Zamek” lub „Bawełniana Twierdza” miejsce zawdzięcza wapiennym tarasom na zboczu góry. Powstały one wskutek wytrącania się jonów wapnia z gorących źródeł. W czasach starożytnych nad Pamukkale powstało miasto – Hierapolis. W pozostałościach po antycznym uzdrowisku znajdziemy m.in. baseny Kleopatry (według legendy kąpiel w nich ma działanie lecznicze i odmładzające), ruiny teatru, alei kolumnowej oraz nekropolii. Od 1988 roku Pamukkale wraz z Hierapolis wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Antalya

Antalya

Antalya to stolica Riwiery Tureckiej, oferująca wiele atrakcji dla każdego turysty. Punktem obowiązkowym do zobaczenia są wodospady Düden (in. Karpuzkaldiran). Warto wybrać się również na spacer krętymi uliczkami starego miasta, dzielnicy Kaleici aż do portu. Stamtąd można wyruszyć w rejs wzdłuż klifowego wybrzeża z mniejszymi, ale równie malowniczymi wodospadami. W Antalyi znajduje się również Muzeum Archeologiczne uznawane za najbogatsze i najpiękniejsze w Turcji, a także olbrzymie oceanarium. Wycieczkę do Antalyi można połączyć np. ze zwiedzaniem ruin w Aspendos z najlepiej zachowanym starożytnym amfiteatrem lub wycieczką na szczyt Tahtali (2365 m.n.p.m.) w pobliżu kurortu Kemer.

Dalyan

Dalyan

Dalyan to niewielka wioska oraz rzeka o tej samej nazwie, której delta nazywana jest czasem turecką Amazonką. Cały rejon otoczony jest Parkiem Krajobrazowym, uznawanym za jedno z najbardziej zielonych miejsc w Turcji. Swoją popularność ta zielona oaza zawdzięcza basenom błotnym w pobliżu jeziora Koycegiz. Upiększających i leczniczych kąpieli zażywali tu m.in. piosenkarz Sting i aktor Dustin Hoffman. Po kąpielach warto wybrać się w rejs deltą rzeki do złotej piaszczystej plaży Iztuzu – jednego z miejsc lęgowych żółwi Caretta caretta. Po drodze podziwiać można również wykute w skale grobowce Kaunos.

Myra (Demre) i Kekova

Myra (Demre) i Kekova

Myra to starożytne miasto, którego ruiny znajdują się w współczesnym miasteczku Demre. Myra słynie z imponujących, wykutych w skale grobowców, pozostałości po antycznym teatrze, twierdzy a także cmentarza. W Demre znajduje się również kościół św. Mikołaja z IV wieku n.e. mieszczący sarkofag swojego patrona. Wycieczki do Myry i Demre często łączone są w rejsem statkiem ze szklanym dnem na wyspę Kekova. Wody wokół tej niezamieszkałej wysepki kryją pozostałości po antycznych osadach. Ze względu na nie Kekova nazywana jest turecką Atlantydą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here