Adopcja kota wiąże się z koniecznością stworzenia mu wzbogaconej przestrzeni życiowej, w której znajdą się przyrządy, zabawki, nieduże konstrukcje oraz urządzenia służące do zaspokajania jego potrzeb. Do kluczowych elementów wyposażenia należy drapak, na którym kot będzie piłował swoje pazurki. Poniżej udzielamy kilku porad dedykowanych dla osób przygotowujących się do zakupu pierwszego kociego drapaka.

Drapak w duecie z legowiskiem – najpopularniejszy wybór

Jednym z najchętniej wybieranych modeli drapaków są te, które pełnią jednocześnie funkcję legowiska. W kategorii tej znajdziesz zarówno mniej jak i bardziej rozbudowane modele drapaków. Niektóre z nich – jak drapak Izzy – są wyposażone w legowiska ulokowane na szerokim drążku, stanowiącym właśnie drapak. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż pozwala kotu zarazem na zaspokajanie dwóch różnych potrzeb: snu i drapania.

Znajdziesz także bardziej multifunkcjonalne modele łączące legowisko z drapakiem. Do takich należy drapak Brie, którego dolna cześć pozwala nie tylko wylegiwać się kotu, ale także ukryć w jego wnętrzu. Drapak w formie drążka jest zwieńczony kulką zamontowaną na elastycznym ramieniu. Dzięki temu kot może zaspokajać jeszcze więcej swoich potrzeb w jednym miejscu.

Drapaki dla kotów dużych rozmiarów – oraz jak je dobrać

Ważne jest, by kot zaakceptował drapak i zaczął wykorzystywać go właśnie z jego przeznaczeniem. Niestety, ale koty lubią wybierać sobie miejsca, w których będą zdrapywać swoje pazurki – często są to meble, fotele, oparcia od krzeseł. By tego uniknąć, warto wybrać drapak dopasowany do preferencji twojego kota, a przede wszystkim – do jego rozmiarów. Kotom niedużym oraz kociętom powinien wystarczyć drapak o rozmiarach od 20 do 40 cm. Koty większych rozmiarów nie zadowolą się takimi drapakami, dlatego konieczny może okazać się zakup nowego, gdy twój kot już podrośnie.  

Dla kotów dużych rozmiarów polecamy drapaki o mniej klasycznej konstrukcji, za to dużej powierzchni przeznaczonej właśnie do szlifowania pazurków. Mowa o drapakach płaskich: pofalowanych oraz stojących. Do pierwszej kategorii zaliczyć należy niezwykle komfortowy drapak Wave, na którym kot może zdrapywać pazurki bez konieczności wyprężania grzbietu. Drapak ten jest stworzony z pofalowanej, płaskiej powierzchni, idealnej zarówno do ścierania pazurków jak i rozciągania kocich nóżek.

Ciekawym wyborem jest także drapak Wizzy, niezwykle popularny ze względu na jego cechy konstrukcyjne. Drapak ten stworzony jest z dwóch prostokątnych płaszczyzn tworzących swoisty „namiot”. Dzięki temu kot może piłować swoje pazurki po obu stronach drapaka. Ścianki zostały w odpowiedni sposób wyprofilowane (kąt ich nachylenia jest optymalny z perspektywy kocich potrzeb), a także pomagają w kociej gimnastyce.

Również użyte w produkcji materiały powinny być dostosowane do kocich potrzeb. Przede wszystkim – powierzchnia drapiąca powinna być wytrzymała i odporna na wielokrotne ścieranie. Świetnie pod tym kątem wypadają włókna agawy, którymi mogą być oplecione drapaki. Warto wybierać zwłaszcza te drapaki, w których włókna zostały bardzo naprężone i ciasno owinięte wokół samego drążka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here