Czy dzisiaj wakacje bez samochodu są możliwe? Czy ten przywilej jest zarezerwowany wyłącznie dla ludzi młodych, którzy nie mają jeszcze prawa jazdy lub nie dorobili się czterech kółek? Nic bardziej mylnego. To my wmawiamy sobie, że podróżowanie samochodem jest koniecznością, bo nie spakowalibyśmy się na urlop, gdyby nie 400, 500 a nawet 800 l pojemności bagażnika, którym dysponujemy. Komfort pakowania to jedno, ale nasze lenistwo to drugie. To z lenistwa wsiadamy do samochodu, to z lenistwa włączamy nawigację, to z lenistwa nie robimy kanapek, to z lenistwa nie planujemy. Brak planu i niechęć do dokonywania wyborów i podejmowania decyzji, to najczęstsza przyczyna rezygnacji z wakacji bez samochodu.
Już na etapie planowania musielibyśmy wybrać miejsce, do którego będziemy w stanie dojechać na rowerze, autobusem, koleją lub dojść pieszo. Następnie konieczne byłoby sprawdzenie wszystkich połączeń, aby nie okazało się, że akurat do naszego miejsca docelowego wszystkie środki komunikacji już dzisiaj odjechały i najbliższy kurs autobusu jest dopiero jutro. Potem musimy przyjść bolesny moment pakowania. W normalnych warunkach wrzucasz do samochodu wszystko co Ci przyjdzie do głowy, bez względu na to, czy jest to potrzebne, czy nie. W Twoim bagażu wyląduje mnóstwo przydasiów, które tylko przewieziesz w obie strony (być może one też chciały jechać na urlop). Zabieranie ze sobą niepotrzebnych rzeczy to przywilej posiadania obszernego samochodu. Decydując się na wakacje bez samochodu będziesz musiał na każdym kroku dokonywać wyboru i uczyć się sztuki rezygnacji. Nie wszystko zmieści się do bagażu, który będziesz w stanie wziąć ze sobą i z tym będziesz musiał się pogodzić. To trudna sztuka minimalizmu której trzeba się nauczyć. Pamiętaj jednak – nie spróbujesz, to się nie dowiesz, czy stać Cię na wakacje bez samochodu.
Wakacje autobusem i koleją
Przy dzisiejszym dostępnie do informacji i coraz większej zdolności wyszukiwania w sieci stosunkowo łatwo jest zaplanować i zarezerwować przejazdy koleją lub autobusem na terenie całego kraju, a nawet całej Europy. Podróże od miasta do miasta są stosunkowo bezpieczne i komfortowe, a ich niska cena może być miłą niespodzienką. Często możemy upolować bardzo tanie bilety na przejazdy. Atutem takiego sposobu podróżowanie jest fakt, iż dworce zlokalizowane są w centrach miejscowości, więc nie ma problemów, z którymi trzeba się zmierzyć podróżując samochodem: strefy parkowania, korki, nieznajomość topografii miasta. Podróżując autobusem jesteśmy w stanie dotrzeć niemalże wszędzie, a decydując się na urlop z wyżywieniem, nie musimy się martwić o zaprowiantowanie. Dlatego warto nawet planując wakacje w górach z dala od popularnych miejscowości podjąć wyzwanie i zrezygnować z komfortu podróżowania samochodem.
Wakacje na górskim szlaku
Trudniej jest zaplanować wakacje gdy chcemy wędrować po górach. Tego potrzebnego bagażu musi być jak najmniej, gdyż każdy kilogram będziemy nieść na swoich plecach. Wędrując po górach od schroniska do schroniska trudno jest wszystko dokładnie zaplanować, gdyż w czasie wędrówki mogą zajść nieprzewidziane sytuacje i będziemy musieli zmodyfikować plan. Niestety wędrując górami, np. robiąc Główny Szlak Beskidzki, będziemy musieli pogodzić się z tym, iż trudno będzie nam znaleźć nocleg na jeden dzień – nie wszędzie są schroniska, a gdy już są, to mogą być przepełnione, a inne alternatywne miejsca z pokojami do wynajęcia niechętnie przyjmują turystę na jedną noc. Często dobrym rozwiązaniem jest w takim przypadku zaplanowanie kilkudniowego stacjonarnego pobytu w gospodarstwie agroturystycznym i wędrowanie po górach bez obciążenia, tylko z bagażem na wędrówki jednodniowe w okolicy, w której jesteśmy zakwaterowani.
Wakacje na rowerze
Rower jest bardzo atrakcyjną formą aktywnego wypoczynku. W Polsce pojawiło się wiele szlaków i tras rowerowych prowadzących przez ciekawe i atrakcyjne miejsca. Niezależnie jednak, czy jesteśmy w górach, czy np. na Roztoczu, to także w tym przypadku inny charakter będą miały wakacje, gdy zdecydujemy się na pobyt stacjonarny, a rower będzie tylko dodatkiem i sposobem na zwiedzanie okolicy, a inny, gdy każdego dnia meta będzie w innym miejscu. Wędrowanie na rowerze to wielka przygoda i pokonywanie kolejnych etapów przysporzy dużo wrażeń, wspomnień i będzie źródłem ogromnej satysfakcji. Wielodniową wędrówkę na rowerze warto jednak poprzedzić stacjonarnym pobytem, na którym trzeba potrenować całodniową jazdę na rowerze w różnych warunkach, na trasach o różnej trudności i dopiero w kolejnym etapie, w kolejnym roku, podjąć wyzwanie organizacji rowerowego obozu wędrownego.