Szklarska Poręba to miejscowość leżąca w samym sercu Karkonoszy, na Dolnym Śląsku. Przez cały rok jest odwiedzana przez tłumy turystów, zarówno tych spragnionych wędrówek po przepięknych szalkach, jak i fanów białego szaleństwa. Bez względu na cel pobytu Szklarska Poręba przyciąga również swoim górskim klimatem. Zobacz, jakie inne atrakcje ma w swoim zanadrzu to ciekawe miasteczko i rezerwuj nocleg w Szklarskiej Porębie już dziś!

Szklarska Poręba to miejscowość położona na wysokości 440–886 m n.p.m., na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, u stóp szczytu Szrenicy. Historia tego miasta sięga aż XIV wieku. W tym czasie na okolicznych terenach powstały liczne huty szkła, którym to właśnie miejscowość zawdzięcza swoją nazwę. Z biegiem lat Szklarska Poręba, ze względu na swój wyjątkowy mikroklimat, stała się docenianym i uznanym kurortem uzdrowiskowym, który od XIX wieku, cieszy się powodzeniem wśród odwiedzający go turystów. Lecz co dokładnie stoi za tak dużą popularnością miasta?

Znajdź pokój w Szklarskiej Porębie – miasteczku z ciekawą historią i klimatem 

Dlaczego akurat w tym miejscu powstały pierwsze huty? Poza minerałami, do produkcji szkła potrzebne były duże ilości drewna, tak więc, wiele obszarów leśnych zostało wyciętych. Na tych wykarczowanych miejscach (zwanych porębami) powstawały liczne pastwiska oraz mniejsze osiedla.

Ówczesne tereny obecnej Szklarskiej Poręby były również odwiedzane przez poszukiwaczy skarbów, głównie złota, srebra i kamieni szlachetnych. Do dziś można spotkać i podziwiać powstałe przez po kopalnie, szyby i wyrobiska oraz tajemnicze symbole na głazach. Podania głoszą, że była to napływająca z Europy Zachodniej grupa Wędrownych Walończyków. Dlatego nawet dziś możesz poznać dzieje Walonów dzięki rodzinie prowadzącej Walońską Chatę na obrzeżach Szklarskiej Poręby.

Jednak nie tylko historia stanowi niesłychaną atrakcję tej okolicy. To również wyjątkowy, rzadko spotykany mikroklimat, spowodował, że od ponad stu lat miejscowość ta pełni funkcję uzdrowiska, położonego wśród przepięknych lasów i górskich szczytów.

Apartamenty w Szklarskiej Porębie – moc atrakcji? Naturalnie!

Szklarska Poręba to miejsce, które czerpie swoją moc z piękna okolicznej natury. Surowy, siarczysty klimat Karkonoszy, a także nietypowa i dość rzadka budowa geologiczna całego regionu sprawiły, że jest on wyjątkowym rezerwatem przyrody nie tylko w skali krajowej, ale również europejskiej. To tu znajduje się Karkonoski Park Narodowy, w którym możesz spotkać niesłychanie rzadkie rośliny, takie jak liczydło górskie, czy dziewięćsił bezłodygowy. Wiosną na swojej spotkasz też:

  • krokusy,
  • konwalie,
  • storczyki.

Bogata fauna też może wprawić Cię w osłupienie. Przykładowo żyjące w górach stada muflonów, które zostały sprowadzone tu sto lat temu aż z Korsyki i Sardynii. Jeśli masz wprawne oko i wytężysz wzrok, może dostrzeżesz kilka z rzadkich ptaków, takich jak:

  • orzeł bielik,
  • sokół wędrowny,
  • puchacz.

Gdy szukasz przygód i próbujesz znaleźć Ducha Gór pośród karkonoskiej przyrody koniecznie odwiedź pobliski wodospad Kamieńczyk. To najwyższy wodospad w Sudetach, który został uznany za pomnik przyrody. Wiąże się z nim tajemnicza legenda o pięknej rusałce, która, gdy wypatrywała swojego ukochanego Kamieńczyka Bronisza, spadła i zginęła w przepaści. Łzy opłakujących ją sióstr tworzą właśnie strumień, który wpada do wodospadu.

 

W Szklarskiej Porębie możesz stać się poszukiwacze niesłychanych przygód, obserwatorem wspaniałej przyrody, a także poszaleć na jednym z kilkunastu stoków lub nawet wziąć udział w maratonie rowerowym. Niezależenie od tego, jaki jest Twój cel, oferujemy Ci szeroką bazę noclegów i apartamentów Szklarska Poręba dopasowanych do Twoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here