Góry fascynują wiele osób. Wycieczki górskie są ciekawe, pełne wrażeń i pięknych widoków. Niestety, góry potrafią być niebezpieczne, a już na pewno nie są łatwym miejscem do turystyki. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie do wyprawy. Im są one wyższe i trudniejsze, tym przygotowania powinny być dokładniejsze.

Przede wszystkim – plan!

Dobry plan to połowa sukcesu. Oczywiście nie chodzi tylko i samą trasę, choć to jest podstawa. Drogę należy dostosować do możliwości uczestników wycieczki. Równie ważne jest zabezpieczenie finansowe, a szczególnie na okoliczność niespodziewanych wydarzeń i związanych z nimi wydatków. Szczególnie dobrze należy się przygotować na wycieczkę z dziećmi. Będą one wymagać szczególnej atencji, szczególnie, gdy pogoda zatrzyma w miejscu noclegu.

Niezbędne rzeczy w plecaku turysty górskiego

Góry to miejsce, gdzie pogoda potrafi się zmienić diametralnie w krótkim okresie czasu. Dlatego zawsze trzeba być przygotowanym, że nawet wiosną czy latem może spaść śnieg. Ważna jest obuwie – na sztywnej podeszwie, nieprzemakalne, dobrze dobrane oraz wcześniej rozchodzone. Odzież również najlepiej, jak będzie typowo turystyczna, czyli odporna na wilgoć i wiatr, a przy tym oddychająca i w miarę luźna. Ważne są również czapki i rękawiczki. Dla ochrony przed słońcem przydadzą się okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.

W plecaku również powinny znaleźć się odpowiednie rzeczy. Przede wszystkim mapy, urządzenia typu smartfon czy kompas, a także latarka i zapałki. Urządzenia te muszą być sprawne: telefon naładowany, latarka świecąc a zapałki suche Ponadto istotny jest prowiant, zarówno coś do jedzenia, jak i picia. Ponadto konieczna jest apteczka, a w niej najpotrzebniejsze materiały opatrunkowe, które okażą się niezbędne w razie skaleczenia, zwichnięcia nogi czy innego wypadku.

W górach należy też znać, a najlepiej mieć zapisane numery alarmowe, w tym przede wszystkim GOPR. I ponad wszystko należy pamiętać, że góry to potężny żywioł, który nie ma litości dla nikogo, którego nie sposób okiełznać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here