Góry przyciągają wielu turystów. Również latem jest to niezwykle atrakcyjne miejsce. Różne poziomy trudności szlaków sprawiają, ze niemal każdy może wybrać się na wycieczkę górską. Niezależnie od wysokości gór, trudności szlaków czy umiejętności i doświadczenia, do biwaku w górach należy się odpowiednio przygotować. W przeciwnym razie, nawet najbardziej doświadczony alpinista będzie musiał się poddać. Dlatego kluczowe jest zabranie ze sobą wszystkiego, co może okazać się niezbędne, a z drugiej strony bagażu nie może być za dużo.

Namiot

Namiot musi pomieścić wszystkich uczestników, być odpornym na zmienne warunki,a jednocześnie na tyle lekki, żeby nie sprawiał trudności w noszeniu. Warty rozważenia jest namiot samorozkładający się, który zaoszczędzi trudów rozkładania. W przypadku trudniejszych wycieczek, niezbędny może się okazać namiot ekspedycyjny, bardziej odporny na trudne górskie warunki.

Śpiwór

Pod namiotem jest niezbędny. Na rynku dostępne są zasadniczo dwa rodzaje. Pierwszy to mumia, o anatomicznej budowie, a drugi to kołdra, czyli mający kształt złożonej na pół kołdry. Od rodzaju bardziej istotna jest jakość wykonania oraz szczelność cieplna.

Karimata, mata lub materac

Pod miejsce do spania niezbędne będzie wyściełanie, które zniweluje nierówności terenu oraz będzie stanowić dodatkową izolację cieplną. Na lżejsze warunki wystarczająca będzie karimata, a na trudniejsze lepsza będzie mata samopompująca. Jeśli chodzi o materac pompowany, jest on najmniej praktyczny, gdyż jest największy objętościowo oraz wymaga pompowania.

Źródło światła

Sprawna latarka jest niezbędna. Przyda się zarówno w drodze, jak i w namiocie. Koniecznie musi być na baterie, gdyż akumulatorowej po prostu nie będzie gdzie naładować. Oczywiście, należy pamiętać o zapasowych bateriach.

Inne niezbędne wyposażenie w górach

Podstawą wszelkich wypraw jest posiadanie apteczki, wyposażonej w niezbędne materiały opatrunkowe. Przyda się również niezbędnik turystyczny do spożywania posiłków, multitool lub nóż. Warto również mieć ze sobą kurtkę wiatrówkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here