Wczasy organizowane kupować można zarówno z dużym wyprzedzeniem, czyli w tzw. ofercie first minute, lub w ostatniej chwili, czyli last minute, licząc na obniżkę. Trendy w branży turystycznej zmieniają się jednak i warto widzieć, kiedy rezerwować wczasy, aby nie tylko wyjść na tym finansowo jak najlepiej, ale również, aby w ogóle nie odejść z kwitkiem.

Last minute

W biurach podróży jest coraz mniej ofert tego typu. Po prostu nie rezerwują one z wyprzedzeniem całych hoteli, miejsc w kurortach czy nawet całych samolotów. Nie mają więc potrzeby w ostatniej chwili wyprzedawać pozostałych miejsc za bezcen.

O ile jest to zdecydowanie mniej korzystne dla turystów, gdyż nie mogą oni liczyć na bardzo tanie okazje, o tyle jest to lepsze dla biur podróży. Dzięki temu nie są oni stratni finansowo i rzadziej bankrutują. Jest to też w pewnym sensie korzyść dla klientów, którzy nie muszą się obawiać bankructw biur i pozostanie na lodzie, szczególnie podczas pobytu za granicą.

First minute, czyli rezerwacja wczasów z wyprzedzeniem

Szukając atrakcyjnych cen i równie atrakcyjnych ofert, warto poszukiwania rozpocząć jak najwcześniej. Obecnie to właśnie wtedy najłatwiej o duży wybór, dobre ceny oraz liczne promocje. Biurom turystycznym zależy, aby jak najszybciej wyprzedać ofertę, przyjąć płatności i w sezonie mieć już wszystko wyprzedane. Pierwsze oferty na kolejny sezon pojawiają się jeszcze, gdy trwa aktualny.

Wczasy letnie można zamawiać już w sierpniu roku poprzedzającego. Oczywiście, różne biura podróży mają swoje standardy. Wcześniejsze rezerwacje są polecane szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych. Rezerwacja dokonana z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem może oznaczać nawet 40-procentową zniżkę.

Wyjazdy zimowe do egzotycznych krajów, jak Dominikana, Bali czy do krajów afrykańskich, można rezerwować już w maju czy czerwcu. Podobnie ma się sprawa w przypadku wyjazdów zimowych do kurortów górskich. W tym przypadku wcześniejsza rezerwacja to również gwarancja niższej ceny i szansa na wybranie jak najkorzystniejszej oferty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here