Teatry we Wrocławiu stanowią niezwykle istotną część miasta, które nie tak dawno pełniło zaszczytną rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Wspaniali aktorzy, reżyserzy oraz scenografowie dokładają wszelkich starań ku temu, by Miasto Stu Mostów emanowało artystyczną atmosferą. Liczne spektakle muzyczne, a także klasyczne i nowoczesne adaptacje teatralne mniej lub bardziej znanych dzieł literackich niezmiennie wzbudzają zachwyt publiczności. Jak dużo wiesz o wrocławskich teatrach? Przekonaj się!

Historia Teatru Polskiego we Wrocławiu

Planując wyjazd do Miasta Stu Mostów, warto pomyśleć nie tylko o zwiedzeniu najciekawszych zabytków, lecz także o wizycie w najbardziej prestiżowych wrocławskich teatrach. Jeśli chcesz poznać ich historię i najbliższy repertuar, zajrzyj na blog PlayTaxi. Poznasz tam między innymi fascynującą historię Teatru Polskiego we Wrocławiu. Placówka zaczęła funkcjonować w 1949 roku jako Państwowy Teatr Dolnośląski w formie samorządowej instytucji kultury. Jego działalność teatralna zaczęła się jednak kształtować znacznie wcześniej. Grający na deskach Teatru Polskiego aktorzy występowali bowiem w budynku zajmowanym niegdyś przez niemiecki teatr dramatyczny specjalizujący się w operetkach. Pierwszym dyrektorem Teatru Polskiego był Juliusz Osterwa, znany jako założyciel eksperymentalnego Teatru Reduta oraz poważany w środowisku teoretyk teatralny. Teatr Polski znany był z doskonałego zespołu, który tworzyły tak wybitne osobistości jak Jan Kurankowicz – aktor niezwykle ceniony jeszcze w okresie przedwojennym. Całą grupę teatralną tworzyło wówczas aż 75 osób. Wśród nich był także Igor Przegrodzki, który okazał się niekwestionowaną gwiazdą wrocławskiej sceny teatralnej. Placówka przez wiele lat z rosnącym powodzeniem prowadziła swoją działalność, zyskując coraz szerszą publiczność. Jednak w styczniu 1994 roku w budynku wybuchł pożar, który strawił niemal wszystkie miejsca dla widzów oraz foyer. Ten nieszczęśliwy incydent uniemożliwił zaplanowaną wówczas premierę Wesela Wyspiańskiego w reżyserii Eugeniusza Korina. Odbudowa i renowacja zniszczonej części budynku trwała dwa lata. Wznowienie działalności nastąpiło w 1996 roku. Wydarzenie uświetniła premiera spektaklu Improwizacji wrocławskich, wyreżyserowanego przez Andrzeja Wajdę.

Pełne magii dzieciństwo we wrocławskim Teatrze Lalek. Poznaj jego historię i podaruj dzieciom niezwykłą przygodę

Wrocławski Tatr Lalek, podobnie jak inne placówki, rozpoczął swoją działalność w 1946 roku, po zakończeniu działań wojennych. Jego istnienie zawdzięczamy Elżbiecie i Zenonowi Kalinowiczom – małżeństwu nauczycieli. Początkowo nosił on nazwę Teatru Lalki i Aktora. Inauguracyjnym spektaklem były Przygody Gęsiorka. Po dwóch latach działalność placówki została przemianowana w Teatr Młodego Widza, upaństwowiony w 1950 roku. Założyciele teatru działali na fali bardzo żywej wówczas tendencji do odbudowywania sfery kulturalno-edukacyjnej oraz uzupełniania luk w zaniedbywanym podczas wojny wykształceniu. Stwarzając dzieciom możliwość uczestnictwa w szeroko rozumianej sferze sztuki, dawali podwaliny pod rozwój światłego społeczeństwa. Nowemu dyrektorowi Teatru – Stanisławowi Bursiewiczowi – udało się nawiązać stają współpracę z wieloma szkołami, dzięki czemu zyskał wierną publiczność. Pozwoliło mu to także na prowadzenie licznych badań dotyczących sposobu oddziaływania sztuki na dzieci. Kolejnym dyrektorem Teatru był Stanisław Stapf, któremu udało się stworzyć w placówce trzy sceny: przedszkolną, dużą, oraz małą. Ogromnym osiągnięciem Stapfa było także pozyskanie pięknej siedziby, czyli budynku byłego klubu kupieckiego, który mieścił się przy pl. Teatralnym 4. Obecnie wrocławski Teatr Lalek jest największą tego typu placówką na całym Dolnym Śląsku. Jednym z ciekawszych spektakli, który można zobaczyć w październiku w Teatrze Lalek, jest Burza. To współczesna adaptacja wybitnego dramatu Williama Szekspira opracowana w atrakcyjnej dla dzieci formie. Spektakl wykonywany jest przez Elżbietę Chowaniec i Marka Zákosteleckiego. Akcję klasycznego dramatu przeniesiono do kosmosu. Jaki obrót przybiorą wydarzenia mające miejsce w tak niezwykłej przestrzeni?

Publikacja: insane.agency

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here