Warszawa, choć zburzona w znacznej części w trakcie II wojny światowej, została w dużym stopniu odbudowana. Zabytki, które odbudowano, jak zamek królewski, te, które przetrwały oraz to, co zbudowano po wojnie dają atrakcyjną turystycznie mieszankę, w której każdy znajdzie coś interesującego.

Starówka i Trakt Królewski

Stare Miasto zostało zburzone w 90% podczas wojny, ale po niej zostało skrupulatnie odbudowane i dziś jest atrakcją numer jeden stolicy. Miejsce to tętni życiem, pełne jest kafejek, restauracji, pubów oraz galerii i sklepów. Okolice kolumny Zygmunta to jedno z punktów spotkań mieszkańców stolicy.

Trakt Królewski łączy Stare Miasto z Wilanowem, czyli można powiedzieć – miejsce pracy z domem królów polskich. Rozpoczyna się na Placu Zamkowym, biegnie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi, ulicami Belwederską oraz Sobieskiego. Na niemal całej długości jest pełen atrakcji; kościołów, muzeów, parków czy placów. Przy Trakcie Królewskim znajdują się między innymi Łazienki Królewskie.

Łazienki Królewskie

Jeden z najwspanialszych kompleksów ogrodowo-pałacowych w Europie. Został zbudowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku. Dziś jest to miejsce zarówno pełne zabytków jak i przyrody, w tym flory i fauny. Odbywa się tam mnóstwo wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, na czele koncertami chopinowskimi przy znajdującym się tam pomniku Fryderyka Chopina.

Wilanów

Barokowy pałac w Wilanowie był rezydencją Jana III Sobieskiego oraz Augusta II i dworów magnackich. Jest otoczony parkiem i ogrodem wykonanym w stylu angielskim. Jest jednym a najpiękniejszych zabytków baroku w Europie. Ogród ma ponad czterdzieści hektarów powierzchni.

Nowe Miasto

Nowe Miasto założono w XV wieku i przez długi czas funkcjonowało ono jako odrębne miasto. Dziś przyciąga zarówno turystów, jak i warszawiaków. Atrakcją, szczególnie dla dzieci, jest Park Fontann, w którym w okresie wiosenno-letnim odbywają się pokazy.

Pałac Kultury i Nauki

Niewątpliwie najbardziej kontrowersyjny budynek Warszawy, jeśli nie całej Polski. Zajmuje znaczną część Śródmieścia Warszawy. Znajduje się w nim wiele instytucji, firm, organizacji, a także kina, muzea i galerie. Jest to wciąż najwyższy budynek w Polsce z najwyżej położonym tarasem widokowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here