Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice, kościół Mariacki – atrakcje Krakowa zapierają dech w piersiach. W dawnej stolicy Polski na turystów czeka jednak wiele innych wartych odwiedzenia miejsc. Jeśli więc przeszedłeś już Rynek Główny wzdłuż i wszerz oraz zobaczyłeś wszystkie najważniejsze krakowskie zabytki – sprawdź listę atrakcji, których próżno szukać w przewodnikach.

Wystarczy odejść nieco od zatłoczonego rynku, by zatopić się w niezwykle klimatycznych krakowskich zakamarkach. Co na Ciebie w nich czeka? Przekonaj się!

Sprawdź oferty noclegów w Krakowie>>

Kawa w niezwykłym towarzystwie

Tuż obok dworca Kraków Główny, przy ul. Krowoderskiej, mieści się Kociarnia – kawiarnia, w której można napić się aromatycznej kawy lub nasycić się gorącą zupą czy słodkim ciastem w towarzystwie łaszących się kotów. Zwierzęta swobodnie przechadzają się pomiędzy gośćmi, biegają po specjalnych rusztowaniach lub wylegują się na kaloryferze. Do kawiarni wchodzi się przez szafę, a dodatkową przyjemnością jest możliwość wypicia latte z kocim pyszczkiem namalowanym mleczną pianką.

Uwaga! Regulamin kawiarni zabrania wstępu z dziećmi, które nie ukończyły 10 lat.

Krakowskie murale

Kraków można zwiedzać również szlakiem street artu. Liczne szare ściany kamienic zostały bowiem przyozdobione niezwykłymi muralami. Kilka z nich można znaleźć na Kazimierzu, czyli dawnej dzielnicy żydowskiej.:

  • przy pl. Bawół – mural jest poświęcony pamięci rodziny Bosaków, właścicieli kamienicy, na ścianie której powstało dzieło;
  • przy ul. Józefa 17 – mural przedstawia twarze osób związanych z krakowskim Kazimierzem: króla Kazimierza Wielkiego, Esterki, cesarza Józefa II, Karola Knausa i Heleny Rubinstein.

Murale można znaleźć także m.in. przy ul. Krupniczej i przy Rondzie Mogilskim.

Zapiekanki i starocie

Podczas spaceru po Kazimierzu koniecznie trzeba odwiedzić również Plac Nowy z „okrąglakiem” (przez okolicznych mieszkańców nazywanym „rondlem”) w centrum. Można tu kupić najlepsze zapiekanki w Krakowie oraz wyszperać na straganach prawdziwe skarby. Handlarze starociami oferuję m.in. klasyczne zegarki, srebrne sztućce czy pamiątki o wartości historycznej (ryciny, zdjęcia, medale). Na dachu okrąglaka organizowane są również koncerty w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej.

 Materiał powstał we współpracy z Sun&Snow – firmą oferującą wynajem apartamentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here